Жорстоке поводження з тваринами – це не лише аморальний вчинок, а й кримінальне правопорушення, яке може мати серйозні наслідки. Вона не тільки завдає шкоди беззахисним істотам, а й формує в суспільстві толерантність до насильства, що може призводити до ще тяжчих насильницьких злочинів, у тому числі й проти життя та здоров’я людей.
З огляду на актуальність цієї проблеми Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності ім. академіка В.В. Сташиса проводить дослідження «Жорстоке поводження з тваринами: кримінологічна характеристика, детермінація, запобігання». У межах цієї ініціативи О. М. Бєлоусовою була розроблена пам’ятка «Стали свідком жорстокого поводження з тваринами? Не мовчіть!», в якій викладено поради та рекомендації щодо запобігання жорстокому поводженню із тваринами, особливо в умовах воєнного стану.
Пам’ятка для населення «СТАЛИ СВІДКОМ ЖОРСТОКОГО ПОВОДЖЕННЯ З ТВАРИНАМИ? НЕ МОВЧІТЬ!»
Сьогодні значна кількість випадків жорстокого поводження з тваринами залишається поза увагою офіційної статистки, оскільки очевидці переважно не знають, як правильно діяти в таких ситуаціях.
Відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» забороняється:
- бити, вбивати, отруювати чи калічити домашніх тварин;
- дарувати домашніх тварин як призи, нагороди чи премії;
- завдавати домашнім тваринам болю, страждання або пригнічення;
- дресирувати тварин у спосіб, що завдає шкоди здоров’ю тварини та її загальному стану;
- умертвляти тварин шляхом утоплення, задушення, використання електричного струму та речовин, що призводять до отруєння;
- жебракувати з тваринами;
- залишати тварину в закритому салоні автомобіля за відсутності в ньому людини при температурі повітря більше +20ºС та менше +5ºС;
- замуровувати тварин у підвальних приміщеннях;
- залишати домашню тварину прив’язаною, якщо довжина прив’язі становить менше 20 метрів, крім собак, що виконують сторожові функції (для них мінімальна довжина – 10 метрів);
- залишати тварину без можливості сховатися у приміщенні, споруді тощо, прив’язаною під дією прямого сонячного проміння при температурі повітря більше +20 ºС або менше 0 ºС;
- залишати домашню тварину прив’язаною без нагляду у громадських місцях чи місцях скупчення людей (поблизу зупинок, магазинів тощо), а також прив’язувати тварин до транспортних засобів та примушувати до бігу за моторними транспортними засобами.
Якщо Ви стали свідком будь-чого із зазначеного, не залишайте тварину із кривдником або без нагляду!
Як діяти:
- Не залишайтесь осторонь та не проходьте повз. Зробіть зауваження та за можливості зупиніть акт жорстокості.
- Викличте поліцію за номером 102 та повідомте оператора про необхідність приїзду слідчо-оперативної групи. Якщо поліція не реагує – поскаржіться на лінію 102 або за номером 0-800-50-02-02, повідомивши ПІБ, посаду та звання поліцейського, який бездіє, або оператора, який відмовляється реагувати.
- При можливості надайте тварині допомогу.
- Зафіксуйте докази: зробіть фото або відеозйомку.
- Зафіксуйте контактні дані свідків випадку жорстокого поводження.
Важливо! Розлад патологічного накопичення (hoarding disorder, силогоманія) – це різновид нав’язливої поведінки, що проявляється у збиранні, накопиченні та зберіганні речей, зокрема тварин. Допомоги у такому випадку потребує як людина, яка займається накопичуванням, так і тварини.
Відповідальне ставлення до тварин понад усе!
- Перед тим як завести тварину, зважте всі обставини. Вона потребує догляду, часу та фінансових витрат.
- Подумайте, чи маєте достатньо ресурсів: на харчування, лікування, засоби гігієни тощо.
- Тварина – не річ! Вона потребує уваги, спілкування, дресирування.
Якщо Ви помітили налякану або агресивну тварину чи тварину у незадовільному стані – це може бути сигналом жорстокого поводження. Якщо Вам стало відомо про людину, яка накопичує тварин, повідомте відповідні органи. Не залишайте покинуту тварину на дорозі в разі нещасного випадку!
- Стерилізація та реєстрація – важливі заходи відповідального ставлення до тварин.
- Допомагайте притулкам та зоозахисним організаціям (особисто чи фінансово).
- Поширюйте інформацію серед знайомих!
Допомога тваринам у воєнний час
Через війну багато тварин залишились без домівок, отримали поранення та потребують їжі й медикаментів. Волонтери ризикуючи життям, рятують тварин у зонах бойових дій, доставляють корм, ліки та евакуюють їх у безпечні місця. Притулки часто переповнені, тому, якщо маєте можливість, візьміть тварину хоча б на тимчасову перетримку.
Якщо ви евакуюєтесь – не залишайте тварину! Якщо ж змушені поїхати без неї, відв’яжіть її або випустіть з приміщення, залиште їжу та воду. Дайте шанс на порятунок!
10 січня 2024 року внесено зміни до наказу МВС України №18. Тепер дозволено брати домашніх улюбленців до укриттів під час повітряної тривоги.
Пам’ятка для населення «Стали свідком жорстокого поводження з тваринами? Не мовчіть!» (додається).